۱۳۸۸ خرداد ۲۴, یکشنبه

شک جهانی به سلامت انتخابات ریاست جمهوری در ایران


دويجه وله : فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه و از سیاستمداران حزب سوسیال دمکرات آلمان، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را مشکوک نامید. اشتاین‌مایر در روز یکشنبه (۱۴ ژوئن) در برلین گفت: «روند انتخابات در ایران جای مطرح شدن پرسش‌های فراوانی را می‌گذارد. گزارش‌های مربوط به اعمال خلاف نگران‌کننده‌اند.» وزیر امور خارجه‌ی آلمان افزود: «من از مسئولان در تهران انتظار دارم که به دقت به این انتقادها رسیدگی کنند و موضوع را به طور جامع روشن سازند.» اشتاین مایر همچنین گفت که رفتار خشونت‌بار نیروهای امنیتی با شرکت‌کنندگان در تظاهرات و نیز جلوگیری از اعتراضهای مسالمت‌آمیز پذیرفتنی نیست. وی اعلام کرد: «ما وضعیت در محل را همچنان به دقت دنبال خواهیم کرد.»
دولت آلمان پس از اعلام نتایج انتخابات در ایران از اظهار نظر فوری خودداری کرده بود. در همان حال حزب “سبزها”ی آلمان در مورد انتخابات ایران موضع‌گیری کرد. خانم کلاودیا روت، رئیس حزب “سبزها”، گفت که انتخابات در ایران دمکراتیک نبوده است، زیرا شورای نگهبان تنها ۴ نفر از ۱۴۰۰ کاندیدا را برای شرکت در انتخابات پذیرفته است. یورگن تریتین، از رهبران حزب “سبزها”، روز شنبه پس از اعلام نتایج انتخابات ایران گفت: «باید هر چه سریعتر تحقیقی قابل قبول در باره‌ی ابعاد تقلبات انتخاباتی صورت گیرد. دولت آلمان، اتحادیه‌ی اروپا و جامعه‌ی جهانی باید به تاکید خواستار چنین تحقیقی شوند.»
نگرانی اتحادیه‌ی اروپااتحادیه‌ی اروپا نیز از تخلفات احتمالی در انتخابات ایران و ناآرامی‌ها و اعمال خشونت‌های پس از اعلام نتایج انتخابات اظهار نگرانی کرد. اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ای به گزارش‌هایی در مورد تخلفات انتخاباتی اشاره کرد. اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ی خود که شنبه شب منتشر شد، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها در مورد برنامه‌ی اتمی بحث‌برانگیز جمهوری اسلامی از سرگرفته شود، دولت جدید در ایران به مسئولیت خود در برابر جامعه‌ی جهانی و تعهدات بین‌المللی خود توجه داشته باشد و تنش‌های میان ایران و جامعه‌ی بین‌الملل رفع شود.

هیچ نظری موجود نیست: