۱۳۸۸ خرداد ۲۶, سه‌شنبه

لحظه‌های التهاب و انتظار در تهران


رادیو آلمان:ایران لحظات پرالتهابی را سپری می‌کند. گردهمائی هواداران میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد در میدان ولی‌عصر ممکن است به درگیری شدید بیانجامد. اختلال در شبکه‌های ارتباطی امکان دستیابی به اطلاعات رسمی را مشکل کرده است.

گروه‌هائی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات عظیم روز دوشنبه (۲۵ خرداد) تهران، در پایان تظاهرات اعلام کردند که ساعت ۵ بعد از ظهر سه شنبه (۲۶ خرداد) در میدان ولی‌عصر تهران گردهم خواهند آمد.

شامگاه دوشنبه، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مخالفان "اغتشاش‌ها"ی چند روزه اخیر را فراخواند که ساعت ۴ بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در میدان ولی عصر گرد‌هم آیند. شورای هماهنگی، هوادارای همه نامزدهای انتخاباتی را در این فرخوان مخاطب قرار داد و از آن‌ها خواست که مخالفت خود را با تخریب اماکن عمومی و اغتشاش و آشوب نشان بدهند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز از هواداران موسوی و احمدی‌نژاد خواست که ضمن شرکت در همایش‌های مربوط به خود، آرامش را حفظ کنند و از درگیری بپرهیزند.شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، ۴ مسیر را برای حرکت "مخالفان اغتشاش" به سوی میدان ولی‌عصر اعلام کرد.

این مسیرها از میدان امام حسین، میدان انقلاب، خیابان کارگر و میدان هفت تیر آغاز و به میدان ولی‌عصر منتهی می‌شوند.شبکه‌های گوناگون سیمای جمهوری اسلامی، این مسیرها را ساعت به ساعت به آگاهی بینندگان خود می‌رسانند.

از سوی نزدیکان میرحسین موسوی، تا ساعت ۱ بعد از ظهر اطلاعات ناروشن و بعضا متناقضی انتشار یافت. انتشار خبرهای متناقضی که نتیجه هک کردن رسانه‌های الکترونیکی نزدیک به موسوی است، دیروز نیز تا ساعاتی پیش از آغاز تظاهرات سبب سردرگمی شده بود. حدود ساعت یک بعد از ظهر، خبرگزاری رویترز از تهران گزارش داد که سخنگوی موسوی از هواداران تغییر خواسته است که برای جلوگیری از خشونت و درگیری تظاهرات امروز خود را لغو کنند. رویترز نامی از سخنگوی موسوی نبرد.

اما خبرهائی که از تهران می‌رسد، نشان می‌دهد که مردم همچنان در فکر گردهمائی هستند.


گزارش دادن ممنوع!

وزارت ارشاد اسلامی، امروز انتشار هر گزارشی از تظاهرات را، بدون تایید خود ممنوع اعلام کرد. سایت خبری "عصر ایران" که به گروه‌های معتدل اصول‌گرایان تعلق دارد، در مقاله‌ای ضمن دعوت به آرامش و متانت، رسانه‌های وابسته به دولت را به خاطر دعوت به یک "گردهمائی غیرقانونی" مورد انتقاد قرار داد.

این رسانه الکترونیکی نوشت: « با توجه به این که نه برای تجمع ساعت ۴ مجوز قانونی صادر شده و نه برای گردهمائی ساعت ۵، هردوی آن‌ها غیرقانونی هستند و برای رسانه‌های متعلق به دولت ناشایست است که دعوت به تجمع غیرقانونی کند».

سایت عصر ایران در تحلیل خود افزود: «اعلام تجمع هم‌زمان و هم‌مکان، آن‌هم در این شرایط حساس و شکننده، نمی‌تواند اقدامی در راستای امنیت ملی و حفظ آرامش جامعه باشد. لذا هدف طراحان تجمع ساعت ۴ جای پرسش دارد. اگر واقعا نیازی به تجمع بود، آیا نمی‌شد در تهران به این بزرگی مکان دیگری را انتخاب کرد و یا آن را در زمانی متفاوت برگزار کرد که با یکدیگر برخورد نکنند؟».

تهران، لحظه‌های پرالتهابی را می‌گذراند. بیم آن وجود دارد که میان نیروهای مخالف و موافق دولت درگیری ایجاد شود. بخش فارسی دویچه وله، رویدادها را لحظه به لحظه دنبال می‌کند و کاربران و شنوندگان خود را در جریان تازه‌ترین خبرها قرار می‌دهد

هیچ نظری موجود نیست: