۱۳۸۸ خرداد ۲۹, جمعه

عفو بین الملل:سخنرانی خامنه ای به خشونت پلیس مشروعیت می دهد


عفو بین الملل امروز اعلام کرد: سخنرانی امروز صبح مقام رهبری آیت الله خامنه ای نشان می دهد که در صورت تداوم اعتراض های مردم، مقامات آماده اند دست به سرکوب خشونت بار بزنند و این می تواند به تلفات گسترده منجر شود.

حسیبا حاجی صحراوی، معاون برنامه خاورمیانه و آفریقای شمالی، گفت: «ما به شدت از اظهارات آیت الله خامنه ای نگران هستیم، چون به نظر می رسد این اظهارات چراغ سبزی به نیروهای امنیتی است تا با تظاهرکنندگانی که از حق خود برای تظاهرات و بیان نظریاتشان استفاده می کنند، با خشونت برخورد کنند.

نگرانی ما از این است که اگر تعداد زیادی از مردم برای اعتراض در یکی دو روز آینده به خیابانها بیایند، ممکن است با دستگیری های خودسرانه و استفاده مفرط از زور روبرو شوند؛ هم چنان که در روزهای اخیر همین اتفاق افتاده است، به ویژه این که برای تظاهرات در تهران در روز ۲۰ ژوئن (٣۰ خرداد) اجازه داده نشده است.»

آیت الله خامنه ای در سخنرانی خطاب به ملت در نماز جمعه تهران که از تلویزیون پخش شد، خواستار پایان دادن به اعتراض های خیابانی بر ضد نتیجه انتخابات شد.

او به جای این که به نیروهای امنیتی، از جمله نیروی داوطلب بسیج، هشدار بدهد که با خویشتن داری و طبق قانون عمل کنند، گفت که اگر مردم به حضور در خیابان ها ادامه بدهند، عواقب آن به عهده خودشان خواهد بود.

حسیبا حاجی صحراوی گفت: «این که رهبر یک کشور مسئولیت امنیت را به جای نیروهای امنیتی به عهده تظاهرکنندگان مسالمت جو بگذارد، نادیده گرفتن فاحش و عمدی وظیفه و مجوزی برای خشونت و تعدی است.

تجمع مسالمت آمیز در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که دولت ایران عضو آن است، به صراحت مجاز شمرده شده است. مسئولان اجرای قانون باید تنها در صورتی از زور استفاده کنند که کاملا ضروری باشد و فقط به میزانی که برای اجرای وظیفه شان لازم است.

آنها نباید از سلاح گرم استفاده کنند مگر در صورتی که کاملا اجتناب ناپذیر و به منظور محافظت از زندگی انسان ها باشد. مجریان قانون باید خویشتن­داری نشان دهند، خسارت یا جراحات را به حداقل برسانند و به زندگی انسان ها احترام بگذارند و از آن محافظت نمایند.

هیچ نظری موجود نیست: